Sklep internetowy dla restauracji - czego potrzebujesz? Jak zacząć sprzedaż w Internecie w lokalnym biznesie?

Kategoria:

15-03-2021
1221
0

Wsparcie sprzedaży poprzez wykorzystanie narzędzi internetowych, online, staje się coraz ważniejsze. Dotyczy to również restauratorów. Niezależność, zwiększenie rentowności, poszerzenie skali Twojego biznesu – jest o co walczyć, nie tylko w związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii!

 

Sklep internetowy dla restauracji – dlaczego warto?

Budowa sklepów www dla gastronomii wydaje się nie być wcale takim oczywistym rozwiązaniem. W końcu na rynku dostępnych jest wiele firm, które ciężar tworzenia sklepów oraz obsługi zamówień mogą zdjąć z Ciebie w zupełności. Uber Eats, Glovo, Pyszne – te podmioty mnożą się jak grzyby po deszczu i to powinno dać Ci już sygnał, że rynek zamawiania jedzenia z dowozem rośnie, niezależnie od tego, czy restauracje mogą, czy też nie mogą działać stacjonarnie. Pozornie więc – ok, w zasadzie można zdecydować się na ich usługi i sprawa załatwiona. Ale nie ma nic za darmo. Takie usługi wiążą się z ogromnymi opłatami i prowizjami. Dodatkowo, decydując się na takie rozwiązanie, każdorazowo rywalizujesz z masą innych restauratorów w okolicy. Owszem, łatwiej Cię znaleźć… Ale już niekoniecznie wybrać Twoje usługi.

593pexels-andrea-piacquadio-3756345.jpg

Niezależność Twojego biznesu i zwiększenie rentowności zamówień – z samego tego faktu warto zdecydować się na własny e-commerce dla restauracji. Dodatkowo, jeżeli prowadzisz działania marketingowe (np. dystrybucję ulotek, reklamy w lokalnej prasie, komunikację na Facebooku Twojej firmy), posiadanie własnej strony www może wpłynąć na zwiększenie efektywności tych aktywności. Będziesz mógł kierować klientów do jednego konkretnego miejsca, w którym szybko zdecydują się na zamówienie, nie stykając się przy okazji z Twoją konkurencją.

Budowa własnego sklepu dla restauracji to również okazja do tego, by… pomyśleć o rozszerzeniu asortymentu i skali biznesu. Przykładowo: prowadzisz restaurację sushi? Może Twoi kucharze mogliby poprowadzić szkolenie dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w „rolowaniu”? A może masz włoską restaurację i sprowadzasz oryginale specjały prosto z Italii? W takim razie obok dań w Twoim sklepie mogą znaleźć się także mąki, przetwory lub słodycze. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

550pexels-norma-mortenson-4393667.jpg

 

Jak założyć sklep w internecie? Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu sklepów dla restauracji?

Na pytanie „jak rozpocząć sprzedaż przez Internet” odpowiedź jest prosta – zbudować e-commerce. Ale już samo projektowanie sklepów internetowych dla restauracji nie jest aż tak oczywiste. Na co należy zwrócić uwagę?

 

Zmienny czas dostawy i możliwość wygodnej rotacji pozycji w menu

Przy projektowaniu sklepu dla restauracji należy pamiętać o tym, że to nie tradycyjny e-commerce z dostępnością 24/7. Natężenie ruchu na drogach ma wpływ na czas dostawy, produkty niezbędne do przygotowania dań mogą się skończyć, wprowadzenie menu lunchowego podniesie obroty… ale taka karta powinna być dostępna tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, a zamówień złożonych w środku nocy po prostu możesz nie być w stanie zrealizować. Te wszystkie elementy wymagają specjalnych integracji i rozwiązań – zwłaszcza, że współczesny klient oczekuje najwyższej jakości obsługi i maksymalnej transparentności w tym zakresie. Dlatego przy tworzeniu sklepu dla restauracji warto zdecydować się na obsługę profesjonalnej agencji e-commerce, która uwzględni takie aspekty już na etapie projektowania.

 

Zrozumiałe… i apetyczne menu

Pamiętaj, że jemy oczami! Wysokiej jakości, estetyczne zdjęcia dań to must have na Twojej stronie! Jeżeli prowadzisz restaurację z kuchnią zagraniczną, zastanów się nad tym, czy poszczególne pozycje będą możliwe do rozpoznania przez Twoich gości. Warto wówczas umieścić w karcie nie tylko nazwę dania, ale również jego krótki opis. Pamiętaj także o alergenach!

851pexels-helena-lopes-693267.jpg

 

Zadowoleni klienci – Twoja najlepsza wizytówka

Jak rozkręcić e-commerce dla restauracji? Bardzo często zdarza się, że restauratorzy inwestują ogromne środki w reklamę, zapominając o podstawie, czyli zadbaniu o lojalizację aktualnych klientów. Warto wdrożyć odpowiednie narzędzia, zachęcające zadowolonych gości do składania opinii – na Twojej stronie, w Google lub na Facebooku. Czy wiesz, że większość internautów sprawdza takie rzeczy przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zakupowej, nawet jeżeli dotyczy to zamówienia kolacji? Już na etapie projektowania strony warto rozważyć narzędzia umożliwiające np. udzielanie rabatów dla powracających klientów lub wydawanie kuponów zniżkowych w zamian za pozostawienie rekomendacji.

 

Treści mają ogromne znaczenie!

Sklep internetowy dla restauracji to nie tylko piękne zdjęcia i menu. Wszystkie elementy w serwisie powinny być tak przygotowane, by maksymalnie ułatwić internautom znalezienie Twojej strony z poziomu przeglądarki. Wówczas inwestujesz w organiczny rozwój Twojego biznesu. „Sklep internetowy Lublin”, „Menu lunchowe z dowozem” – Twoja strona powinna uwzględnić szereg fraz kluczowych i warto skorzystać z usług eksperta SEO w ich wyborze.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie. Czytaj więcej

Akceptuję