Jak stworzyć efektywną infografikę? 5 prostych kroków!

Kategoria:

26-03-2020
1813
5.0

Chciałbyś/abyś zdobyć więcej zaangażowania pod Twoimi postami? Chcesz skutecznie, szybko i klarownie przekazywać informacje? Jeśli tak, zalecamy stworzenie infografiki – graficznej prezentacji danych lub wiedzy – zgodnie z zasadą „show, don’t tell”. Zatem jak stworzyć efektywną infografikę? Oto 5 prostych kroków!

1. Określ cel swojej infografiki

Zanim zaczniesz martwić się grafiką i układem, musisz przede wszystkim zastanowić się, dlaczego tworzysz infografikę. Celem każdej infografiki nie jest wyłącznie dobrze zaprojektowany i atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim dostarczenie informacji potrzebnych odbiorcom. Nakreśl jasny i kompletny cel komunikacji – jakie są podstawowe informacje, które zamierzasz przekazać swoim odbiorcom. Następnie możesz popracować nad dodatkowymi pytaniami, które pomogą Ci zdecydować, co uwzględnić w swojej infografice.

Określając swój cel, pamiętaj o uwzględnieniu docelowych odbiorców infografiki. Na przykład, kierując infografikę do początkujących, należy uwzględnić bardziej podstawowe dane, podczas gdy tworzenie jej dla bardziej zaawansowanych użytkowników może nie być konieczne.

2. Zbierz dane

Teraz nadszedł czas, aby zebrać dane do infografiki. Masz własne? Jeszcze lepiej, możesz przejść bezpośrednio do trzeciego kroku! Jeśli nie – nie martw się, w Internecie dostępnych jest wiele informacji. Pamiętaj jednak, aby poprawnie cytować swoje źródła!

Pamiętaj, że musisz znaleźć odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania, które Ci się nasunęły podczas przygotowywania celu swojej pracy i pamiętaj o grupie docelowej, którą określiłeś.

3. Wybierz odpowiednią wizualizację swoich danych

Uzyskałeś odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadałeś w pierwszym kroku? Świetnie! Nadszedł czas, aby wybrać najlepszą wizualizację Twoich danych.

Istnieje kilka różnych opcji struktury infografiki. Zdecyduj, co chcesz podkreślić w swojej grafice i odpowiednio wybierz projekt.

 

 • Układ “side by side” – można go użyć np. do porównania dwóch lub więcej rzeczy.

929infographic_1.jpg

Przykład infografiki side-to-side

 

 • Schemat blokowy – bardzo dobry sposób na pokazanie procesu liniowego lub cyklicznego, lub kolejnych etapów procesu.

skuteczna infografika

Przykład infografiki ze schematem blokowym

 

 • Oś czasu – ten układ może być wykorzystany do opowiedzenia historii chronologicznie.

jak stworzyc infografike

Przykład infografiki z osią czasu

 

 • Infografika oparta na wykresie – najlepszy sposób na publikowanie danych i informacji statystycznych.

infografika wykresy

Przykład infografiki opartej na wykresach

 

 • Infografika obrazowa – odpowiedni dla tych, którzy chcą zilustrować informacje kształtami, projektami i zdjęciami.

infografika w biznesie

Przykład infografiki opartej na obrazach

 

Te typy można oczywiście łączyć ze sobą, na przykład w celu porównania stosunku wegetarian do osób jedzących mięso w dwóch różnych krajach. Można także użyć równoległego układu wykresów.

4. Struktura danych

 • Napisz krótki i angażujący nagłówek. Powinien określać, co czytelnik zyska na czytaniu Twojej infografiki, czyli celu, który określiłeś w pierwszym kroku. Możesz także napisać krótkie wprowadzenie, ale nie jest to konieczne.
 • Korzystając z dodatkowych pytań (które nakreśliłeś również w pierwszym kroku), stwórz historię, za którą podążałby Twój odbiorca – zdecyduj o kolejności prezentacji danych.
 • Pamiętaj, w jaki sposób ludzie odczytują informacje – od lewej do prawej, od góry do dołu – rozsądnie byłoby wziąć to pod uwagę podczas projektowania.
 • Nie zapomnij odpowiednio opisać wszystkiego i, jeśli to konieczne, dołączyć podtytuły – upewnij się, że czytelnicy wiedzą, na co patrzą.
 • Nie przeciążaj swojej grafiki tekstem. Ludzie chcą widzieć dane, a nie je czytać.

5. Wybierz odpowiedni program do stworzenia infografiki.

W Internecie dostępnych jest wiele narzędzi, które pomogą Ci stworzyć efektywną infografikę w prosty sposób, na przykład:

 • Canva – zawiera setki różnorodnych szablonów i obszerną bibliotekę graficzną. Jest bardzo intuicyjna i łatwa w użyciu. Jest dostępna w języku
 • Visme – jest zdecydowanie mniej zróżnicowany niż inne programy, ale jest łatwy w użyciu. Bardziej odpowiedni do dłuższych projektów. Jednakże, nałoży znak wodny na Twojej pracy, jeśli jesteś darmowym użytkownikiem.
 • Venngage – jeden z najlepszych programów do projektowania infografik i łatwy w użyciu. Jednak pobranie swojej pracy jest możliwe jedynie gdy jesteś płatnym członkiem.
 • Piktochart – bardzo przyjemne podstawowe narzędzie z prostymi opcjami. Usunięcie znaku wodnego nie jest możliwe na darmowym koncie.
 • Easel.ly – jedno z bardziej podstawowych narzędzi do infografiki, zapewniające podstawowe elementy niezbędne do stworzenia infografiki. Jest to bardzo tanie narzędzie, bo kosztuje tylko 3$ miesięcznie.

Już wiesz jak stworzyć efektywną infografikę. Jeśli nadal wydaje Ci się to trudne, skontaktuj się z nami, a nasi eksperci opracują infografikę dopasowaną do Twojego biznesu!

POWODZENIA!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie. Czytaj więcej

Akceptuję