Jak reklamować restaurację w internecie?

24-03-2021
1000
0

Rynek gastronomiczny w Polsce dynamicznie rósł… do momentu nadejścia pandemii, która wywróciła dotychczas znane nam realia do góry nogami. Nie zmieniła jednak jednego: w dobie rosnącej konkurencji i zmian nawyków zakupowych działania reklamowe w restauracji są konieczne, a tradycyjne metody trzeba zastąpić marketingiem w internecie. 

 

Reklama w internecie. Dlaczego warto?

Działania marketingowe w internecie dla restauracji czy kawiarni mogą przynieść Ci szereg korzyści, usprawniając jednocześnie procesy, o które warto zadbać od samego początku działania:

 

Budowanie lokalnej rozpoznawalności 

Odpowiednio dobrane narzędzia i skonfigurowane narzędzia sprawią, że Twoi „sąsiedzi” dowiedzą się o Twoim istnieniu. Większość osób od razu wyrzuca ulotki wrzucane do skrzynek pocztowych, nawet nie zapoznając się z ich zawartością. Prasa lokalna ledwo zipie. W ich miejsce weszły media społecznościowe czy mapy Google.

 

Wiarygodność i ludzka twarz 

Dla współczesnych konsumentów niezwykle ważne jest to, co reprezentuje dana marka. Od kawiarni nie oczekuje się już wyłącznie pysznej kawy, ale dobrej atmosfery, wystroju, działania w duchu fair trade, autentycznej wiedzy stojącej za marką. To wpływa na decyzje zakupowe i na to, że klienci zostaną z Tobą na dłużej. Codzienna komunikacja pozwala Ci przemycać takie treści.

 

Zaangażowanie

Wiele kanałów marketingu online pozwala na komunikację dwutorową: nie tylko Ty nadajesz komunikat, reklamę, do Twoich potencjalnych klientów, ale jesteś również otwarty na informacje zwrotne. Zwiększanie zaangażowania odbiorców sprawia, że lepiej zapamiętują oni marki i chętniej korzystają z ich usług. Na jaką reakcję może pozwolić sobie osoba, która dostała Twoją ulotkę? Komentarze na Facebooku, wiadomości prywatne, opinie w Google – to wszystko stanowi dla Ciebie bardzo ważne źródło informacji, a dla Twoich klientów potwierdzenie, że są dla Ciebie ważni.

 

Sprzedaż online

Sprzedaż online w gastronomii staje się coraz ważniejsza nie tylko w dobie pandemii. Zwiększanie rentowności biznesu, rozszerzanie skali działalności, a nawet wdrażanie dodatkowych usług i produktów – więcej o tym, dlaczego warto prowadzić sklep internetowy w branży gastronomicznej przeczytasz w naszym artykule Sklep internetowy dla restauracji. Korzystając z marketingu online jest w stanie naprawdę podkręcić wyniki w Twoim e-commerce!

 

Opinie w Google dla restauracji 

Zadowoleni klienci to Twoja najlepsza wizytówka – i doskonała reklama dla każdej firmy. Nie bez powodu sekcja recenzji kulinarnych w pewnym poczytnym dzienniku urosła do miana legendy! Większość internautów przed wyborem jakiegokolwiek zakupu sprawdza opinie. Z Facebookiem i Google zadbasz o to, by było ich jak najwięcej!

181pexels-kampus-production-5920626.jpg

 

Skuteczna reklama w internecie  dla restauracji 

Aby reklamy w internecie dla Twojej restauracji były efektywne, musisz zadbać o przemyślaną strategię, w której dążyć będziesz do synergii kanałów. Bardzo często zdarza się, że firmy wydają grube pieniądze na reklamę na Facebooku czy w Google… by na koniec dnia przekonać się, że nie przyniosły one żadnego skutku. W czym tkwi problem? Focusując się na jednym kanale, zapominają o całym otoczeniu. Przykładowo: inwestujesz w reklamę mającą na celu zwiększenie zaangażowania internautów pod Twoimi postami na Facebooku. Ludzie piszą „Pycha!”, „Jadłbym”, ale nie wpadają z tego żadne zamówienia… Pytanie: czy Twoją restaurację da się łatwo wyszukać w internecie? Czy Twój fanpage na Facebooku jest odpowiednio zintegrowany ze stroną? Czy grupa docelowa reklamy była odpowiednio dobrana?

Wielokanałowe dotarcie, wykorzystanie tych mediów, w których czas spędza Twój potencjalny klient, komunikacja dostosowana do jego potrzeb i zainteresowań, zadbanie o widoczność i dobre opinie, język korzyści, lojalizacja klientów… Odpowiedź na pytanie „Jak się reklamować w internecie” jest podobna dla każdej branży.

 

Które kanały wybrać? 

Social media dla restauracji oraz pozycjonowanie restauracji w Google – to dwa główne elementy, na których warto się skupić. Dlaczego?

Odpowiednia widoczność Twojej firmy w wyszukiwarce sprawi, że dotrą do niej zarówno ci, którzy zetknęli się już z reklamą już słyszeli pozytywne opinie od znajomych – z pewnością przed zdecydowaniem się na posiłek u Ciebie będą chcieli sprawdzić menu, lokalizację, numer telefonu… Jeżeli Twój biznes nie będzie wypozycjonowany istnieje duża szansa, że użytkownik po prostu zaniecha poszukiwań i zdecyduje się na usługi konkurencji. Z drugiej strony, Twoja obecność w wyszukiwarce powinna obejmować również ogólne frazy, jak np. „Dobra restauracja Warszawa” (uwaga – takie zapytanie zadaje w Google nawet 1600 internautów miesięcznie!). Jak możesz to osiągnąć? Poprzez odpowiednie skonfigurowanie managera firmy w Google, zadbanie o widoczność w mapach, kampanie Google AdsSEO – pozycjonowanie Twojej restauracji w Google.

705pexels-kerde-severin-1542252.jpg

Media społecznościowe dla restauracji są natomiast bardzo ważne jako miejsce, gdzie Twoi klienci realnie spędzają czas w ciągu dnia – a także ze względu na fakt, że odpowiednio zaprojektowane działania i kampanie reklamowe w social mediach mogą pozwolić Ci szybko zwiększyć sprzedaż. Jakie media społecznościowe dla restauracji wybrać? Odpowiedź wcale nie musi być oczywista. Facebook posiada obecnie największą bazę użytkowników w Polsce, ale być może Twoim klientem są młodzi instagramersi? Niezależnie od wyboru kanału pamiętaj jednak o tym, by przygotowywana komunikacja była ciekawa dla Twoich odbiorców.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza zgodę na ich używanie. Czytaj więcej

Akceptuję